Subskrybuj

Znęcali się nad cudzoziemcami / Chwali się tym Paweł Wyrzykowski

4 minutes
3378

Jednego z cudzoziemców skuto kajdankami. Znęcano się nad nimi.  Kazano im stać przed aparatem w upokarzających pozach. Uwieczniono to na zdjęciach, którymi pochwalił się Paweł Wyrzykowski z Konfederacji. Sprawą zajmuje się policja.

Na portalu X Paweł Wyrzykowski zamieścił dwa wpisy ze zdjęciami.

Pierwszy opublikował w piątek. Na jednej z fotografii widać przestraszonego mężczyznę o ciemniejszej karnacji. Ktoś mu kazał przystawić sobie do głowy ręce i tak ułożyć palce, by imitowały rogi. Zdjęcie zostało zrobione w aucie.

„Karny koziołek matołek” (pisownia oryginalna, dop. red.) – tak tłumaczył to na swoim profilu X Paweł Wyrzykowski.

Obok tego wpisu zamieścił również swoje zdjęcie, na którym widać, że jest wyraźnie z siebie zadowolony.

źródło: profil Pawła Wyrzykowskiego na portalu X

Dzień później Wyrzykowski chwalił się zatrzymaniem grupy cudzoziemców. Opublikował fotografię. Można się doliczyć na niej sześciu osób. Jeden z mężczyzn został skuty kajdankami. Pozostałym kazano przybrać upokarzającą pozę.

Widać, że wszyscy zatrzymani się boją swoich oprawców. Mają ubłocone ubrania, co może sugerować, że wcześniej ktoś zmusił ich do czołgania się po mokrej ziemi.

źródło: profil Pawła Wyrzykowskiego na portalu X

Na zdjęciach opublikowanych przez Wyrzykowskiego widać wyraźnie twarze dręczonych cudzoziemców. Ze względów etycznych i z szacunku do tych mężczyzn nie pokazuję Czytelnikom opisywanych fotografii w oryginalnej formie.

O możliwości popełnienia przestępstwa powiadomiłem policję. Napisałem też o tym w mediach społecznościowych. Wówczas odezwał się do mnie Wyrzykowski, któremu publicznie zadałem pytania: Skąd miałeś te zdjęcia? Co masz z nimi wspólnego? Czy wiesz, gdzie po zrobieniu tych zdjęć trafili cudzoziemcy?”

W odpowiedzi próbował mnie obrazić:

Do twojej starej, a jutro jadą do rozczochranej ministry. Ty masz serio wysokie mniemanie o sobie Ale dzięki, bo przy okazji wizyty na Policji złożę kolejne zawiadomienia na idiotów, którzy kierują wobec mnie groźby i pomówienia. Nie chciało mi się, a tak jest okazja.” (pisownia oryginalna, dop. red.)

Paweł Wyrzykowski przedstawia się jako Lider Konfederacji w okręgu siedlecko-ostrołęckim. Przyznaje się również do tego, że w przeszłości wstąpił do wojska, z którego został wyrzucony.

Nie kryje się z nienawiścią do cudzoziemców. Wczorajsze doniesienia o śmierci około 90 migrantów na Morzu Śródziemnym skomentował „Dziękuję Panu Posejdon” (pisownia oryginalna, dop. red).

źródło: profile Facebook i X Pawła Wyrzykowskiego

Jak informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, w przeszłości Wyrzykowski miał zostać uznany przez sąd winnym. Był oskarżany na podstawie artykułów 212 i 216 Kodeksu karnego.

art. 212 , § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Art. 216, § 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

– Dwanaście spraw karnych i cywilnych prowadzimy w sprawie tego członka skrajnej prawicy – dodaje Rafał Gaweł z OMZRiK.

6 comments on “Znęcali się nad cudzoziemcami / Chwali się tym Paweł Wyrzykowski
  1. Nie ma pozwolenia na bandytyzm, ludobójstwo w wykonaniu naszych „dzielnych polskich żołnierzy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *