Subskrybuj

Powstają grupy rasistowskie i ksenofobiczne / Kamil Syller ostrzega

4 minutes
708
Ochrona granicy polsko-białoruskiej wkracza w nowy etap. Pojawili się nowi gracze – pisze Kamil Syller. – Na przykład Narodowa Hajnówka.
Grupa ta w ciągu kilku dni przeszła do zbiórki. Szybko, konkretnie, bez żenady. Stosują proste triki podgrzewające poparcie „z Polski”. Już im rzekomo uciekła „duża grupa nielegalnych imigrantów” (kto choć raz miał kontakt z uchodźcami w lesie, ten wie, jak potężnym fejkiem jest taka informacja). Już są zagrożeni, już spodziewają się prowokacji ze strony aktywistów humanitarnych („Dostajemy informacje o szykowanych prowokacjach przez aktywistów”). Jednocześnie otwarcie zgłaszają respekt wobec siły prawa stojącego za działalnością humanitarną na granicy polsko-białoruskiej, bo jednym z podstawowych celów zrzutki jest zbieranie środków „na pomoc prawną w razie ewentualnych problemów z aktywistami”. Deklarują też, że wszystkie ich działania „są i będą prowadzone zgodnie z przepisami prawa”. Akurat to wydaje się całkiem zrozumiałe, bo w Internecie można – na potrzeby lajków i zbiórki – nakreślić obraz aktywistów jako szkodliwych idiotów, prowokatorów i pomocników przestępców, jednak w realu aktywiści to tak naprawdę zwykli ludzie, którzy są znajomymi rodziców członków NH, sąsiadami lub po prostu współmieszkańcami z regionu.
Jako pokłosie tragicznego zdarzenia na granicy, po insynuacjach i (oby tylko nieprzemyślanym) szczuciu ze strony najważniejszych osób z obozu obecnej władzy – powstają w mediach społecznościowych grupy otwarcie rasistowskie i ksenofobiczne. Im głupszy jest ich założyciel, tym gorzej dla rasizmu i „oddolnych inicjatyw obywatelskich” o profilu antymigracyjnym. Kilka postępowań karnych zapewne trochę ostudzi atmosferę.
Jedną z takich grup jest „GRUPA Antyimigracyjna”. Administrator umieścił za znakiem Polski Walczącej mem z kozą, owcą i napisem „Stop imigrantom. Nie chcemy jeść oscypków z gwałconych zwierząt”. W lewym dolnym rogu obrazka jest umieszczona infografika przedstawiająca przekreślony symbol człowieka kopulującego ze zwierzęciem. Żeby nie było wątpliwości – głowa gwałciciela zwierzęcia jest ozdobiona islamskim półksiężycem.
Zestawienie symbolu Polski Walczącej i rasistowskiego mema jest nie tylko skrajnym idiotyzmem i dowodem na to, że niedawne nieodpowiedzialne chlapanie jęzorami przez niektórych polityków do każdego podstawionego im mikrofonu trafiło na podatny grunt. To także naruszenie przepisów chroniących symbol warszawskiej hekatomby. Zgodnie z ustawą o ochronie Znaku Polski Walczącej, symbol ten „stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej”. Na moje wyczucie, administrator strony publicznie znieważył Znak Polski Walczącej, czyli wypełnił znamiona czynu zabronionego wskazanego w art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie Znaku Polski Walczącej. Sprawdzę, czy podobną opinię będą miały organy ścigania.
Wciskajmy hamulec, kto tylko może i jak może – ostrzega Kamil Syller. 
I ma rację.
 
Kibol z zarzutami, organizator marszu ku czci Burego 
 
Jak się okazuje, za jednym z antyimigranckich profili stoi Dawid P., znany policji i prokuraturze.

” (…) ma bogatą policyjną kartotekę, w tym wyrok o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym” – czytamy w archiwalnym artykule  „Gazecie Wyborczej”. – „Był także jednym z bohaterów prokuratorskiego śledztwa dotyczącego grupy pseudokibiców związanej z handlem narkotykami, organizacją ustawek, pobiciami na zlecenie czy stręczycielstwem. (…) jako jeden z 46 kiboli Jagiellonii oskarżonych o działanie w grupie przestępczej odpowiada przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, w ramach toczącego się tam postępowania.

Kilka lat temu za skandowanie „Donald, matole, twój rząd obalą kibole!” pod Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku został ukarany grzywną 700 zł. Na obchodach święta 3 maja 2012 r. w Hajnówce odpalał race i krzyczał: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Precz z Unią Europejską”, „Cześć i chwała bohaterom”. Wyrok: 7 dni więzienia w zawieszeniu na 10 miesięcy za zakłócanie porządku.” –  źródło: artykuł z 2021 roku https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,27326091,akt-oskarzenia-wobec-czolowego-hajnowskiego-nacjonalisty-mial.html

Dawid P. ma swoją antyimigrancką działalność założył zrzutkę. 

„Nie mogą amatorzy, czy jacyś kibice przejmować zadań służb państwowych. Przecież ci ludzie nie mają żadnych uprawnień. Stanie się komuś krzywda i będzie wówczas afera, kto pozwolił, kto tolerował. Nawet jeśli oni deklarują, że nie będą stosować przemocy, to i tak ich wciągnie wir walki i protestu – w wywiadzie dla portalu WP.pl komentuje sprawę generał Roman Polko. 

https://wiadomosci.wp.pl/nazwali-sie-ochrona-pogranicza-i-patroluja-lasy-gen-polko-ostrzega-panstwo-nie-moze-oddawac-pola-7044457277053440a

Komentarze:
  1. Jak ważne są to informacje i fakt walki z tym już faszystowskim szambem. Trzeba się oddolnie organizować i nie dać pola skrajnej prawicy i faszystom. Tusk czerpie z „sukcesów” Kaczyńskiego, tylko po to by być w parlamencie i rządzie. Kaczyński wiemy jaki był ,jest i będzie.Tusk zaskoczył wielu , mnie nie za bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *