Subskrybuj

Po wyjściu z lasu ludzie odzyskują godność

2 minutes
278

Po wyjściu z lasu, traktowani godnie ludzie odzyskują godność.
Dwa dni temu uratowani przez POPH – Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne i zaprzyjaźnionych z nami aktywistów. W procedurze.
Po piekle pogranicza, którego nie zapomną.

Bezpośrednio w lesie otrzymali pomoc od Katarzyny Mazurkiewicz-Bylok i Człowieka Lasu. Jeden z Syryjczyków, chorujący na cukrzycę, wymagał udzielenia natychmiastowej pomocy.

W tej samej grupie znalazły  się też dwie siostry – Syryjki. Były na pograniczu bite, poniżane. Ich matka została wyrzucona na Białoruś, mimo problemów zdrowotnych i próśb o pomoc medyczną.  

Uchodźcy potwierdzili też to, co wcześniej usłyszałem od innych cudzoziemców, którzy byli na pograniczu polsko-białoruskim. Otóż polscy mundurowi przez płot handlują z wycieńczonymi ludźmi żywnością, napojami czy papierosami. 

Niewielki pakiet z jedzeniem i wodą  kosztuje 20 euro lub powerbank. Paczka papierosów też 20 euro. 

Uchodźcy mówili też o uczciwych mundurowych, którzy za darmo podawali przez płot żywność i napoje.
 
W drodze do ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji prowadzonej przez Kurda i Turka. 
Jeden z Syryjczyków z roztargnienia zostawił tam kurtkę z dokumentami i pieniędzmi.
Dzisiaj znajoma poszła o nią zapytać. Nic nie zginęło. 
Kurtka, dokumenty i pieniądze w komplecie wrócą do właściciela.
 
Jestem niezwykle wdzięczny mojej Patronce Ewie Wdowiak, która pomogła w przetransportowaniu Syryjczyków z placówki Straży Granicznej do Białegostoku, a chwilę później po raz pierwszy pojechała do Puszczy Białowieskiej w ramach akcji humanitarnej. 
Podróż z syryjskimi uchodźcami była dla mnie wyjątkowa również z tego względu, że gdy byli jeszcze w lesie, bezpośrednio rozmawiałem z nimi podczas dyżuru na alarmowym telefonie POPH.
Dla wielu cudzoziemców – ofiar kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim – to jedyna nadzieja na ratunek, a czasami nawet na przeżycie. 

Wspieraj działalność Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. 

Szczegóły na stronie:  https://patronite.pl/poph

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *