Subskrybuj

Nie byli zagrożeni, ale strzelali / Komunikat Prokuratury Krajowej

2 minutes
100

Z oględzin zabezpieczonego zapisu z kamer straży granicznej wynika również, że żołnierze oddający strzały nie znajdowali się w sytuacji zagrażającej ich życiu. Nie ustalono, aby na skutek oddanych strzałów ktoś odniósł obrażenia – informuje Prokuratura Krajowa. Chodzi o zarzuty wobec żołnierzy, którzy strzelali do cudzoziemców. 

„Sprawa została zainicjowana informacją oraz nagraniami wideo przekazanymi przez Straż Graniczną Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku. Żandarmeria Wojskowa w oparciu o uzyskane materiały wdrożyła czynności w „niezbędnym zakresie” w trybie art. 308 § 1 kpk. W ich następstwie podjęto decyzję o zatrzymaniu w dniu 29 marca 2024r. trzech żołnierzy i doprowadzeniu ich do Działu ds. Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ w Białymstoku” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. – „

Prokurator Działu ds. Wojskowych ww. jednostki prokuratury po zapoznaniu się z przekazanym materiałem dowodowym zdecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie o czyn z art. 231 §  1 kk w zb. z art. 160 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Z przedstawionych dowodów, a  w tym w szczególności z nagrania z kamer przekazanego przez straż graniczną wynika, że żołnierze podczas interwencji prowadzonej wobec migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę RP przekroczyli swoje uprawnienia poprzez oddanie w ich kierunku co najmniej kilku strzałów narażając tym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Z oględzin zabezpieczonego zapisu z kamer straży granicznej wynika również, że żołnierze oddający strzały nie znajdowali się w sytuacji zagrażającej ich życiu. Nie ustalono, aby na skutek oddanych strzałów ktoś odniósł obrażenia.

W świetle ustalonych okoliczności zdarzenia prokurator podjął decyzję o przedstawieniu dwóm z doprowadzonych żołnierzy zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 231 §  1 kk  w zb. z art. 160 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Trzeci  z zatrzymanych żołnierzy został przesłuchany w charakterze świadka.”

Źródło: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/informacja-o-sledztwie-w-sprawie-podejrzenia-przekroczenia-uprawnien-przez-zolnierzy-pelniacych-sluzbe-patrolowa-na-granicy-polsko-bialoruskiej

Komentarze:
  1. Ranny żołnierz nie żyje. Bo nie strzelał do intruza.
    A teraz w prokuraturze polecą głowy, panie od rabanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *