🟥 Londyński instytut Independent Social Research Foundation w dniach 7-9 października organizuje w Warszawie międzynarodową konferencję pod tytułem „Migration and Democracy in a Time of Climate Crisis”.
🟥 Jedna z sesji będzie poświęcona naszemu krajowi, a zapowiadana jest pod wiele mówiącym hasłem: „Polska na rozdrożu”. Wystąpię jako jedna z trojga panelistów i będę reprezentować redakcję kanału Czaban Robi Raban.
Przez prawie trzy lata pracowałam na pograniczu polsko-białoruskim, relacjonując dla Gazety Wyborczej kryzys humanitarny, dokumentując skalę cierpienia migrantów i naruszeń prawa przez polskie służby.
Chciałabym opowiedzieć o tym, jak wygląda praca przedstawicieli mediów w rejonie, gdzie prawa obywatelskie są zawieszone, gdzie obowiązuje strefa z zakazem wstępu, gdzie straż graniczna odmawia dostępu do informacji lub celowo wprowadza w błąd, wreszcie – gdzie tak reporterzy, jak i aktywiści, narażeni są na szykany z strony służb, nieprawidłowe zatrzymania, zastraszanie i przemoc.
Przede wszystkim jednak chciałabym opowiedzieć o ludziach w drodze, których spotkałam. Z niektórymi uchodźcami się zaprzyjaźniłam, szczątki innych znajdowałam w polskim lesie. I jeszcze o tym, że na pograniczu, mimo wygranych przed rokiem przez demokratyczną opozycję wyborów, zmieniło się tylko tyle, że teraz w poczuciu bezkarności, a nawet politycznego przyzwolenia, lasy przeczesują bojówki nacjonalistów.
Będę mówić we wspaniałym gronie panelistów. Politolog, antropolog kultury Adam Balcer, który specjalizuje się w problematyce polskiej polityki zagranicznej, przestawi m.in. sondaże dotyczące ksenofobii. A świetny prawnik Artur Kula powie jak broni w sądzie aktywistów niosących pomoc humanitarną. Mam nadzieję, że zwrócimy uwagę Europy na wciąż trwający na polsko-białoruskiej granicy dramat.
Na konferencji zaprezentuję również krótki film „Polska granica 2021 – 2024”, do którego zrealizowałam ujęcia.